Co to jest?
CentrumKredytowe.pl to platforma umożliwiająca publikację pytań z dziedziny szeroko pojętych finansów. Na zadane pytania użytkownicy uzyskują odpowiedź od innych użytkowników.

Jak zadać pytanie?
Kliknij w link zadaj pytanie, który znajduje się w różnych częściach strony.

Kiedy uzyskam odpowiedź?
Platforma bazuje na użytkownikach i to od nich zależy, na które pytania oraz kiedy zostaną udzielone odpowiedzi.

Ile wynagrodzenia może zająć komornik?

Sytuacja, w której komornik zajmuje komuś konto jest najgorszym co może być, bo nie dość, że jest się inwigilowanym, to jeszcze każda wpłata na konto, nawet od znajomych czy rodziny może być przez niego zajęta. Załóżmy, że ktoś zarabia najniższą krajową i ma problemy finansowe, ile z jego wynagrodzenia może wziąć komornik jednorazowo?
pytanie zadane 23 listopada 2013 przez użytkownika auxilium (14,580)

2 odpowiedzi

Komornik nie może zabrać więcej niż 50% wynagrodzenia i musi zostawić też równowartość najniższej krajowej. Ktoś kto zarabia najniższą krajową na umowę o pracę, nie będzie mieć nic potrąconego, jeśli zaś dostaje najniższą krajową na podstawie umowy -zlecenia - tu komornik może potrącić całośc wynagrodzenia - chyba że udowodnimy że te wynagrodzenie jest jedynym źródłem dochodu.
odpowiedź 23 listopada 2013 przez użytkownika LoanMonster (8,040)
Pensja minimalna ( 1600 zł brutto, 1180 netto ) jest wolna od zajęcia komorniczego, zatem z tej kwoty komornik nie będzie mógł zająć ani złotówki. Natomiast jeśli chodzi o egzekucję prowadzoną z majątku, to będzie ona możliwa. W grę wchodzi między innymi zajęcie poszczególnych ruchomości czy zwrotu z Urzędu Skarbowego.
odpowiedź 23 listopada 2013 przez użytkownika Meritum (50,310)
...