Co to jest?
CentrumKredytowe.pl to platforma umożliwiająca publikację pytań z dziedziny szeroko pojętych finansów. Na zadane pytania użytkownicy uzyskują odpowiedź od innych użytkowników.

Jak zadać pytanie?
Kliknij w link zadaj pytanie, który znajduje się w różnych częściach strony.

Kiedy uzyskam odpowiedź?
Platforma bazuje na użytkownikach i to od nich zależy, na które pytania oraz kiedy zostaną udzielone odpowiedzi.

Czy komornik może zająć całą wypłatę minimalną krajową?

Dowiedziałem się niedawno, że komornik, choćby bardzo chciał i choćby nie miał już czego zabrać, to nie może zająć całej wypłaty komuś, kto ma najniższą krajową, bo zostawia go bez środków do życia. Nie wiem jednak czy to prawda i czy w praktyce też tak wygląda? Ja tyle zarabiam i mam problem finansowy, czy jest szansa, że zabierze mi całą wypłatę na poczet moich długów?

 

 

pytanie zadane 4 listopada 2013 przez użytkownika auxilium (14,580)

1 odpowiedź

Komornik w ogóle nie może zająć pensji, która jest równowartością pensji minimalnej, ponieważ ustawodawca ustalił, że będzie to kwota wolna od zajęci komorniczego, zatem z pensji na umowę o pracę w wysokości 1600 złotych brutto, komornik nie może zająć ani złotówki.
odpowiedź 10 listopada 2013 przez użytkownika Meritum (50,310)
Dotyczy to jednak tylko zadłużenia niealimentacyjnego. W przypadku świadczeń alimentacyjnych kwota wolna od zajęcia komorniczego nie istnieje, a komornik ma prawo wyegzekwować z wynagrodzenia do 60% jego wysokości. To istotna uwaga.
...